Przebarwienia skóry – jak z nimi walczyć?

przebarwienia skóry

Z przebarwieniami skóry walczą nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Jak sobie skutecznie z nimi poradzić? Jak walczyć z przebarwieniami skóry? Podpowiadamy!

Czym są przebarwienia skóry?

Przebarwienia na skórze to zmiany, które powstają podczas nadmiernej produkcji melaniny, czyli naturalnego pigmentu skóry. Gdy dystrybucja nadproduktowanej melaniny nie jest jednakowo rozłożona na powierzchni skóry, to może za bardzo gromadzić się w niektórych miejscach.

W efekcie tego procesu na skórze powstają plamki, które wyglądają nieestetycznie. Przebarwienia skóry mogą mieć różną wielkość i kształt. Można je jednak łatwo rozpoznać, ponieważ są wyraźnie ciemniejsze od otaczającego je koloru skóry.

Przebarwienia skóry najczęściej pojawiają się na twarzy, dekolcie lub dłoniach. Jednak zdarzają się przypadki, gdzie przebarwienia dosięgają też ramion, przedramion, łydek i ud.

Co powoduje przebarwienia skóry?

Przebarwienia mogą mieć różne podłoże. Jednak najczęściej za główną przyczynę podaje się ekspozycję na światło UV. Choć obecna melanina w skórze stanowi naturalną ochronę skóry przed promieniowaniem UV, to przy nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne, aktywowany jest enzym tyrozynazy.

Ten z kolei aktywuje melanocyty do wzmożonej produkcji melaniny w procesie obronnym, a jej nadmierne nagromadzenie skutkuje powstawaniem przebarwień. Oczywiście najbardziej narażone są miejsca, które najczęściej wystawiamy na słońce, a więc twarz, dekolt, ramiona i dłonie.

Przebarwienia mogą powstawać również w wyniku stanu zapalnego skóry lub po jej uszkodzeniu, w tym na przykład po zmianach trądzikowych, alergiach, urazach, czy nawet jako efekt atopowego zapalenia skóry. Jako przyczynę przebarwień podaje się też zaburzenia hormonalne, czy genetykę.

Jak radzić sobie z przebarwieniami skóry?

Walka z przebarwieniami  skóry to długotrwały proces, który wymaga od nas cierpliwości, zaangażowania i stosowania specjalistycznych środków. Na pewno ich wybór nigdy nie powinien być przypadkowy, lecz dobrany indywidualne do rodzaju przebarwień i potrzeb skóry.

W walce z przebarwieniami istotne znaczenie ma też odpowiednia pielęgnacja skóry i ochrony przeciwsłonecznej. Nie możemy też zapominać o specjalistycznych zabiegach w gabinetach kosmetologicznych.

Ich oferta poszerza się systematycznie, więc każdy z nas jest w stanie skutecznie radzić sobie nawet z bardzo uporczywymi przebarwieniami skóry. Aby się o tym przekonać, wystarczy postawić na usługi najlepszego punkty z branży.