Cellulit – jak z nim walczyć?

Cellulit

Masz problem z cellulitem? Nie wiesz, jak z nim walczyć? Poniżej znajdziesz wiele przydatnych wskazówek, więc koniecznie się z nimi zapoznaj!

Czym jest cellulit?

Cellulit to zaburzenie w budowie skóry, głównie tkanki podskórnej, które mają charakter obrzękowo-stwardnieniowo-zwłóknieniowy. Za tego typu zmiany na skórze odpowiadają estrogeny zwiększające przepuszczalność naczyń w tkance podskórnej.

W konsekwencji powstają obrzęki, które wywierają nacisk na komórki tłuszczowe. Prowadzi to do pogorszenia krążenie krwi i przemiana materii w komórkach, które są gorzej dotlenione i znacząco powiększają swoje rozmiary.

Po pewnym czasie tworzą się stany zapalne, które powodują zwłóknienia tkanki łącznej. Pojawia się tak zwana skórka pomarańczowa, czyli cellulit, a później znacznie większe grudki. 

Pierwszy aspekt może pojawiać się już w okresie dojrzewania, ale nasila się często w ciąży, w okresach menopauzy, a także przy zaburzeniach hormonalnych. Zmiany umiejscowione są głównie na udach i biodrach, ale mogą występować też na kolanach, pośladkach i  ramionach.

Co powoduje powstawanie cellulitu?

Cellulit to przypadłość, która dotyka około 80-90% kobiet na całym świecie. Jego przyczyny mogą być różne. Czasami wskazuje się na warunki genetyczne i hormonalne, w tym na przykład na zwiększoną ilość estrogenów i zaburzenia w pracy układu hormonalnego.

Jednak do cellulitu może prowadzić też nadwaga, brak odpowiedniej dawki ruchu, czy siedzący tryb życia. Nierówności i grudki na skórze mogą pojawiać się również przez złą dietę, bogatą w dużą ilość  przetworzonej żywności i fast foody.

Używki, niedostateczna ilość wody, czy jedzenie w nieregularnych porach również może przyczynić się do występowania cellulitu. Nawet noszenie zbyt obcisłych ubrań i stres mogą odbić się negatywnie na stanie skóry u kobiet.

Jak walczyć z cellulitem?

Całe szczęście istnieje wiele sposobów na walkę z cellulitem, a najlepsze efekty można uzyskać, łącząc kilka z nich. Bardzo ważne jest prowadzenie zdrowej diety i wdrożenie do swojej codzienności nieco więcej ruchu.

Nie trzeba od razu biec na siłownię, ale codzienne spacery, bieganie, taniec, czy nawet ćwiczenia w domu mogą ułatwić walkę z cellulitem. Również ważne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków i masaży. Dodatkowo warto też pomyśleć o zabiegach w gabinetach kosmetycznych.

Na pewno dobre efekty uzyskamy, gdy postawimy na profesjonalny punkt, ponieważ to w nim możemy liczyć na wysoką jakość obsługi i skuteczne zabiegi na cellulit.